One-page stránka vs. klasická webová stránka. Ako si vybrať?

Správne sa rozhodnúť môže byť niekedy ťažké.

Výber medzi jednostránkovým a viacstránkovým dizajnom môže byť náročný. Žijeme v dobe a veku, kde mobilné zariadenia a sociálne médiá sú normou spoločnosti. Ľudia chcú rýchle, responzívne a jednoducho použiteľné webové riešenia.  V takom prípade nič nefunguje lepšie ako jednostránková webová stránka. Jednostránkové webové stránky dnes patria medzi najpopulárnejšie trendy na webe.

Rovnako ako jednostránkové webové stránky získavajú svoju patričnú slávu a uznanie, viacstránkové webové stránky sú dôveryhodnejšie a sú bežne známe medzi používateľmi. Nemôžete si vybrať? Pomôžeme vám.

Čo je to dizajn jednostránkovej webovej stránky (one-page web)?

Dizajn jednostránkovej webovej stránky je považovaný za dizajn bez podstránok. V tomto type dizajnu webových stránok je celý obsah webovej stránky zhrnutý do jednej stránky mapovanej na silnej marketingovej stratégii.

Takéto webové stránky často využívajú kombináciu kódov v tandeme s vysoko dynamickými prvkami a zahŕňajú jazyky ako JavaScript, jQuery, CSS3 a Ajax na dokončenie funkcií stránky.

Keď používateľ komunikuje s jednostránkovou webovou stránkou, navigačné odkazy automaticky presmerujú používateľa priamo na príslušnú časť obsahu alebo funkcií, ktoré sú popísané na stránke.

Ako môžu byť jednostránkové webové stránky dobrou voľbou?

Jedným z mnohých dôvodov, prečo jednostránkové webové stránky získavajú významnú popularitu pri väčšine podnikateľov, je to, že ide o čistý a zrozumiteľný dizajn.

Pri jednostránkových weboch, môžete dostať minimálne UI rušenie a obsah je rozdelený na menšie kúsky, ktoré sú ľahko stráviteľné pre publikum.

Taktiež vytvárajú interaktívnu cestu pre publikum, ktoré vašu stránku stránku navštívi. Keďže neexistujú žiadne podstránky, používatelia môžu jednoducho prejsť lineárne nadol po stránke jednoduchým kliknutím na tlačidlá.

„Scenár“ webovej stránky je prevedený takým neuveriteľným spôsobom, že môžete jasne absorbovať posolstvo od začiatku až do konca.

Plusová strana jednoduchého lineárneho navigačného systému nachádzajúceho sa na webovej stránke je, že ľahko konvertuje používateľa. Podľa prieskumu, môže dizajn jednostránkovej webovej stránky viesť k zvýšeniu miery konverzie až na (> 37,5%) v priemere v porovnaní s viacstránkovými webovými stránkami. Vzhľadom k tomu, že proces je menší a ľudia sú ľahko rozptýlení, dizajny jednostránkovej webovej stránky robia zázraky pre rôzne druhy publika.

Okrem toho, dizajny jednostránkovej webovej stránky sú tiež responzívne, a preto sa s nimi pracuje najlepšie na mobiloch. Taktiež obsah zverejnený na webovej stránke je prítomný v menších kúskoch a môže sa ľahko a dokonale zobrazovať na menších mobilných obrazovkách. Nehovoriac o tom, že scrollovanie na dotykovom displeji je neuveriteľne plynulé.

Čo je to dizajn viacstránkovej webovej stránky (klasický web)?

Na druhú stranu, dizajn viacstránkovej webovej stránky je úplný opak toho, čo je dizajn one-page dizajn. V dizajne viacstránkovej webovej stránky je obsah roztiahnutý na viacerých podstránkach.

Takéto návrhy sú najlepšie pre veľké podniky a veľké organizácie, ktoré ponúkajú rôzne služby a sú náročné na obsah. V skutočnosti je nemožné zmestiť všetky produkty a služby na jednej stránke, pokiaľ nechcete vystaviť svoje publikum celému životu scrollovania! Tu je dizajn viacstránkovej webovej stránky pochopiteľnou voľbou.

Takéto dizajny webovej stránky sú rozšírenejšie naprieč internetom. Vďaka tomu, že tieto webové stránky tú už nejakú dobu sú, majú väčšiu dôveru tých, ktorí zvažujú klasické webové stránky.

Kedy môžu byť viacstránkové webové stránky dobrou voľbou?

Keď hovoríme o viacstránkových webových stránkach, existujú rôzne výhody.

Jednou z najlepších výhod viacstránkovej webovej stránky je neobmedzená rozširovateľnosť. Môžete pridávať toľko stránok, koľko chcete, a rozšíriť navigáciu v súlade s vašimi preferenciami. Môžete napríklad odstrániť hornú navigačnú lištu a nahradiť ju zoznamom ponúk, ktoré môžu ľahko presmerovať publikum na požadované služby.

Naviac navigačný tok viacstránkovej webovej stránky poskytuje jednoduchšiu dostupnosť. Vzhľadom k tomu, že dizajn webovej stránky a architektúra siaha do 90. rokov, užívatelia sú neuveriteľne oboznámení s celkovým dizajnom a fungovaním. 

Klasické viacstránkové web stránky poskytujú viac možnosti na lepšiu SEO optimalizáciu pre vyhľadávače.

Dizajn jednostránkovej webovej stránky verzus dizajn viacstránkovej webovej stránky

Dúfam, že tento príspevok vám pomohol pochopiť rozdiely medzi jednostránkovými a viacstránkovými riešeniami. Aby sme vám poskytli jasnejšie informácie o tom, ktoré webové stránky sú efektívnejšie na aký účel, tu je malý hodnotný prehľad. Ak je vaším cieľom spustenia webovej stránky zúžiť zameranie na prichádzajúce publikum a povzbudiť ich, aby vykonávali určitú úlohu, napríklad nákup služby, jednostránková webová stránka je váš záchranca. Je to tiež dizajn hlavne pre mobily, čo robí tento typ webovej stránky zdrojom lepšieho šírenia.

Avšak, ak je cieľom vašej webovej stránky zastupovať celú spoločnosť, ktorá ponúka na predaj množstvo služieb alebo širokú škálu produktov, dizajn viacstránkovej webovej stránky je skvelou voľbou pre vaše podnikanie. Viacstránkové webové stránky majú obrovský potenciál reprezentovať značku. To sa drží tradičného navigačného systému, čo je niečo naozaj skvelé pre vašu SEO stratégiu. Neexistuje však žiadne všeobecné pravidlo, ktoré by určovalo, ktoré riešenie webovej stránky bude fungovať najlepšie, keď je cieľom umiestniť váš obsah pred publikum..

Stále si nie ste istí, ktoré riešenie je pre vás najpravdepodobnejšie? Porozprávajte sa s nami! Pomôžeme vám rozhodnúť sa, ktorý dizajn bude pre vašu organizáciu alebo firmu najlepší.